Popis: Ker polguľovitého tvaru, zriedkavejšie i menší strom. V strede kmeňa a konárov je pomerne hrubý a biely (znak!) stržeň, nazývaný aj "bazová duša". Kôra mladých konárikov je hladká, zelená s početnými bradavičkami vzdušných otvorov. Stará kôra je rozpukaná, hnedasto sivá. Listy sú nepárno perovito zložené skladajúce sa z dvoch až troch lístkových jariem. Tieto sú buď elipsovité, alebo vajcovité, na okraji ostro pílkovité, na rube s hustým odením hviezdicovitých chlpov. Kvety sú v chocholíkovom viacramennom vrcholíku, takmer v jednej rovine. Sú päťpočetné. Kalich je zelený, rúrkovitý. Korunné lupienky sú žltkastobiele. Plod je čiernofialová, guľovitá, lesklá kôstkovica. Kvitne od začiatku mája do polovice júna. Bežne sa zamieňa s bazou chabzdovou (Sambucus ebulus L.), ktorá však patrí medzi byliny. Pomerne dobrým rozpoznávacím znakom pri kvitnutí sú tyčinky. Kým 5 tyčiniek čiernej bazy je poliehavých, tak tyčinky chabzdy sú rovné. Kvet poskytuje včelám iba peľ, nemá medovinu, preto ho hmyz málo navštevuje, opeľuje sa i sám. Je to európsky druh vyhľadavajúci takmer oceánické klimatické podmienky. U nás je veľmi častým druhom od nížin až do podhorského stupňa. Nitrátofilná drevina mierne vlhkých stanovíšť - listnatých lesov, sídlisk, parkov i rumovísk, hojná od nížin po horský stupeň (nápadne hojná napr. v podraste agátin). Je zaraďovaná ako charakteristický druh rúbaniskových kriačin (zväz Rubo-Sambucion).
Zberná časť: Bazový kvet - Flos sambuci Z čerstvo rozkvitnutých súkvetí sa odstrihujú kvety, alebo sa zbierajú celé súkvetia v mesiaci máj až jún. Pri zbere sa nesmú stláčať (ľahko sa zaparia). Sušenie si vyžaduje trocha rutiny: kvety treba rozložiť vedľa seba stopkami hore, alebo zavesiť za hlavnú stopku na špagát do tieňa, na dobre vetrané miesto. Sušíme do vtedy, kým vyschnú aj hlavné stopky. Lepšie je sušiť umelým teplom do 45 stupňov C, nie na slnku. Pri sušení smú kvety iba sčasti zožltnúť. Ešte ten istý deň sa zdrhujú a preosejú cez hrubé sito. Pomer zoschnutia je asi 6:1. Droga ľahko podlieha skaze, preto sa ihneď odosiela do nákupne, prípadne sa uskladní v dobre uzatvorených nádobách, je citlivá i na najmenšie navlhnutie. Ak sa opätovne dosušuje, stáva sa bezcennou. Bazové plody - Fructus sambuci Zbierajú sa plody so stopkami i bez stopiek. Odstrihujeme ich iba s hlavnou stopkou, keď sú tmavofialové až čierne (august-september). Sušíme na slnku alebo umelým teplom do 50 stupňov C, pomer zoschnutia je asi 8:1. Dokonale suché plody čistíme vytriasaním na šikmej drôtenej ploche alebo na sitách. Skladujeme ich v dobre uzavretých nádobách. Nezrelé zelené plody môžu vyvolať zdravotné ťažkosti. Niekedy sa zbiera aj list a mladá kôra, list na jar a kôra počas celého roka. Zber koreňov je pracný, preto sa od neho upustilo.
Obsahové látky: Kvety obsahujú malé množstvo silice maslovej konzistencie (0,03-0,15%) s vysokým obsahom voľných mastných kyselín (66% - najmä kyselinu palmitovú) a n-alkánov, flavonoidy (3% rutínu, astragalín, kvercetín, izokvercitrín a ďalšie), amíny (cholín, etylamín, izobutylamín, izoamylamín), organické kyseliny (napr. valeriánovú, ale aj askorbovú), acharidy, trieslovinu. Okrem toho sa v nich nachádzajú fenolové látky (kyselina chlorogénová, kávová a iné), rozpadové produkty glykozidu sambunigrínu (obsahuje kyselinu mandľovú + HCN + glukózu), sliz a do 9% minerálnych látok. Plody obsahujú antokyány (tri kyanidínové heterozidy), organické kyseliny (jablčnú, citrónovú, chinovú, chlorogénovú, askorbovú), okolo 3% trieslovín, pektín, karotenoidy, provitamín A, zložky vitamínu B, asi 20 redukujúcich sacharidov a stopy silice. Obsahové látky listov a kôry sú zatiaľ málo preskúmané, takže sa uvádzajú iba alkaloidy, živice, organické kyseliny a glykozidy.
Použitie: Kvet Zápar: Droga kvetu sa používa v jednorázových jednotlivých dávkach 1,5 g. V praxi sa bežne ordinujú o niečo väčšie dávky, a to 2 kávové lyžičky na šálku záparu, ktorý sa pije 5 krát denne. Infusum Floris sambuci (5-10 g kvetu na 100 ml vody) sa užíva 3-5 krát denne ako močopudný a potopudný prostriedok. Používa sa aj na vyplachovanie úst a kloktanie. Ďalšie spôsoby použitia: Kvety sa používajú aj v kuchyni a ako koreninová prísada.
Plody:
Zápar: Plody sa ordinujú v priemernej jednotlivej dávke 1,5 g. Obyčajne sa vystačí s 1 kávovou lyžičkou na šálku záparu alebo odvaru. Niekedy je potrebné podávať ešte vyššie dávky: Infusum Fructus sambuci (10-15 g plodov na 1 pohár vody) sa užíva 3-4 krát denne po 1/4 pohára na povzbudenie potenia a diurézy. Výrazné analgetické účinky má ešte koncentrovanejší zápar (15-20 g drogy na 1 pohár vody, po 20 minútach precediť), ktorý sa podáva 1-2 krát denne. Štava: čerstvo pripravenú šťavu prevaríme a zmiešame s lehovinou asi 40%. K tomuto účelu sa používa brandy alebo vodka. Na každých 850ml šťavy sa pridáva 150ml liehoviny a ešte na špičku guľatého noža kyselina citrónová, cukor sa nepridáva. Takto pripravenú šťavu 15 minút sterilizujeme ako bežný kompót. Dávkovanie šťavy je 8 až 10 polievkových lyžíc denne, obvykle v 14 dňových až 3 týždenných kúrach. Jednotlivci, ktorí neznášajú ani kvapku alkoholu, môžu šťavu užívať bez alkoholu, približne v dvojnásobných dávkach. Účinok je ovšem miernejší a jeho nástup bude pomalejší. Ďalšie spôsoby použitia: Z plodov bazy je možné pripraviť množstvo potravinárskych výrobkov ako napríklad džemy, kompóty, víno alebo likéry, ktoré pri rozumnom používaní majú rovnaké liečivé účinky ako ostatné drogy.
Špeciality: Bazový list môže prekvapivo pomáhať pri bolestiach kolena, kde pomôže aj "vytiahnúť vodu z kolena". Čerstvé listy sa rozdrvia, pomelú alebo naklepú, až pustia šťavu, chorý kĺb sa nimi obloží, preloží sa kúskom plátna a obviaže sa. Čas zábalu je asi jedna hodina. V zime sa môže použiť kašovito upravený suchý list, zaparený horúcou vodou. Hmotu môžeme ešte vylepšiť napríklad strúhaným zelérom (muži) alebo petržlenom (ženy).
Možnosť kombinácie s inými drogami: Obidve hlavné bazové drogy sa môžu kombinovať s veľkým množstvom ďalších rastlín. Ako laxans sa užíva obvykle v kombinácii s inými synergickými drogami. Kvetná droga sa často kombinuje s inými drogami. Na potenie sa pridávajú drogy: vňať boráku, plody ostružliny malinovej, kvet lipy, kvet divozelu. Na zvýšenie diurézy a pri zápaloch močových ciest sa pridávajú: podzemok pýru, list brezy, vňať prasličky, semeno petrželu, vňať stavikrvu, koreň púpavy a ďalšie. Na vonkajšie použitie v oftalmológii sa kombinujú drogy kvet rumančeka, kvet nevädze, vňať očianky a ďalšie.
Použitie v homeopatii: Čierna baza patrí medzi rastliny s veľmi širokou a pestrou paletou uplatnenia a to platí samozrejme aj v homeopatii. Pri zhotovovaní tinktúr sa používajú rovnakým dielom kvety a listy a niekedy aj čerstvá kôra. Podľa toho sa tiež tinktúra vyrába podľa 3 s použitím liehu 80%. Základná tinktúra sa riedi až do potencie D6 liehom 30%. Všeobecne sa užívajú všetky potencie od D1 do D3, iba potencia D6 sa užíva pre špeciálne účely. Všeobecné dávkovanie potencii D1 až D3 je 3 krát denne 10 kvapiek, pred jedlom, v dĺžke 30 dní. Potencia D6 sa dávkuje individuálne pri nádorových ochoreniach, pri reumatizme, na podporu tvorby mateského mlieka a pod. Potencie D1 až D3 majú v podstate rovnaké uplatnenie ako v alopatii, ale účinok je miernejší, čo je v tomto prípade výhodné, pretože čierna baza síce nie je droga jedovatá, ale pri nevhodnom dávkovaní môže spôsobiť dosť nepríjemností. Toxicita: V terapeutických dávkach droga nemá nijaké škodlivé účinky. Nadmerné užívanie sa prejavuje celkovými toxickými príznakmi s vracaním. Platí to predovšetkým o príbuznom druhu Sambucus ebulus L. (baza chabzdová - chabzda), ktorý pre obsah glykozidicky viazaného kyanovodíka (sambunigrínu) zapríčiňuje pri vyšších dávkach závraty.
Výskyt: Je ozdobný a užitočný ker, ktorý pochádza zo strednej a južnej Európy. Rozšíril sa v svernej Afrike, vo Francúzsku. U nás rastie medzi krovím, na okraji lesov a hájov, pri potokoch, okolo stavenísk a rumoviskách.
Kvitne: Od mája do júla.
Zber: Zbierame kvety v plnom rozkvete a plody. Kvety orezávame v suchom počasí a prudko sušíme zavesené za hlavnú stonku na motúze. Chránime pred svetlom a vlhkom. Mladé lístočky a výhonky sa zbierajú v apríli a máji, kvety v lete. Druhá zelená kôra (zoškrabujeme na jar a jeseň) sa oddeľuje od sivej kôry a dôkladne suší.
Uplatnenie: Výťažok z kvetov riedený vodou pôsobí močopudne a prečisťuje organizmus, kým alkoholový macerát nemá účinok. Aj listy sa používajú ako močopudný a potopudný prostriedok. Kvety, plody a kôra podporujú vylučovanie moču a potu, ktoré sa zadržiavajú v organizme po prechladnutí a chrípke. Rovnako sa odporúčajú na povzbudenie činnosti tráviaceho ústrojenstva a obličiek. Plody majú mierne preháňavý účinok.
Upozornenie: Zvýšené množstvo draslíka v krvi (hyperkaliémia) a užívanie extraktov z bazy je rozumné konzultovať s lekárom.
Zaujímavosť: Nálezy semien bazy čiernej boli v dobe kamenne a bronzovej, čo svedčí o tom, že už v praveku slúžila ako potrava.
|