Popis: Trváca, 20-50 cm vysoká bylina s priamou alebo vystúpavou, jednoduchou alebo rozkonárenou, listnatou, dosť tvrdou byľou. Dole lysá, vyššie odená kučeravými páperistými chlpmi. Celá stonka je fialkastá. Stopkaté protistojné listy majú vajcovito kopijovitý tvar so silne pílkovitým okrajom a srdcovitou bázou. Horné listene sú hrotité, stopkaté, v ich pazuchách vyrastajú kvety v nepravidelnom strapcovitom súkvetí. Kvety sú sediace so zvončekovitým zeleným kalichom a dvojpyskovitou korunou, ktorá má bielu alebo žltkastú farbu. Dolný pysk je menší. Plod je vajcovitá tvrdka. Kvitne od polovice apríla do konca októbra. Dávajú veľké množstvo citrónovožltého medu a málo peľu. Sú dobrými včelárskymi rastlinami. Eurázijsko - suboceánický druh, u nás rozšírený až do horského stupňa, hoci najhojnejší je v teplejších oblastiach. Burinová rastlina bez výraznejšieho viazania na spoločenstvá, veľmi častá je na nitrátovom odpade v obciach. Z hľadiska výkupu je požadovaný iba kvet hluchavky bielej, pre vlastnú potrebu však možeme zbierať aj kvet hluchavky purpurovej (Lamium purpureum L.). Udáva sa, že aj kvet hluchavky žltej (Galeobdolon luteum Huds.) má rovnaké účinky ako kvet hluchavky bielej. V niektorých starých receptoch sa dokonca používa len hluchavka žltá. V žiadnom prípade sa netreba obávať, že niektorá z nich nebude účinkovať.
Zberná časť: Hluchavkový kvet - Flos lamii albi, Hluchavková vňať - Herba lamii albi Drogu tvoria biele kvetné koruny bez kalicha, resp. kvitnúca vňať. Zberový materiál je vhodný na to, aby sa na ňom mohla precvičiť precíznosť zberačskej práce a získala patričná rutina. Biele koruny hluchaviek trháme iba ručne za suchého počasia (od mája do októbra), možno pri tom ohnúť byĺ a vytrhnúť všetky kvety naraz z celého praslenu, nesmieme ich však pri tom veĺmi stlačiť! Materiál je veĺmi náchylný na zaparenie a na to treba dbať už pri zbere a najmä pri sušení. Suší sa rýchlo, na miernom teple a v celkom tenkých vrstvách bez obracania, odporúča sa dosušiť umelým teplom (pri 30-40°C). Droga sa nedrobí, pomer zosušenia je asi 7-8:1. Drogu neskladujeme - ihneď ju treba odniesť do nákupne. Ľahko podlieha skaze - je hygroskopická a citlivá na svetlo. Podobne sa manipuluje aj s vňaťou - zosušenie 6:1. Vňať sa zberá začiatkom kvitnutia, bez zdrevnatených častí, ĺahko sa zaparí a treba ju sušiť riedko rozloženú (najlepšie umelým teplom). Obsahové látky: Kvet obsahuje do 10% katechínových trieslovín, sliz, cholín, do 2% alkaloidu stachydrínu, silicu, kyslý saponín, flavonoidy (izokvercitrín, kemferol), biogénne amíny (napr. tyramín), glykozidy, soli draslíka a ďalšie látky. Vňať má podobné zloženie ako kvet, odlišuje sa len nižším percentuálnym zastúpením jednotlivých účinných látok a vyšším obsahom stopových prvkov. Účinnosť: Pre ochranný vplyv slizu na sliznice a protizápalové účinky trieslovín sa kvet používa pri zápaloch ústnej dutiny a horných dýchacích ciest. Na základe empirických skúseností sa podáva pri metrorágiách, hoci sa doteraz bližšie nezistilo, ktoré látky pôsobia hemostypticky. Droga sa pre svoje účinky uplatňuje predovšetkým v indikačnej oblasti ženských chorôb, ale aj ako celkové metabolikum (najmä pri ekzémoch), proti nespavosti, pri chorobách močových ciest a zvonka na hemoroidy, análne trhliny a popáleniny. V pediatrickej praxi sa ordinuje pri dráždivých tráviacích orgánoch so sklonmi ku hnačkám. Vňať sa odporúča pri rovnakých indikáciách, má však nižší obsah slizu, trieslovín a silice, ale vyššie množstvo minerálnych látok, čo zvyšuje jej metabolickú účinnosť. Použitie: Kvet Zápar: Na prípravu záparu sa používa jednoltivá dávka 1 g drogy. Zápar z čerstvých kvetov sa pripravuje z 2,5-3,5 g (4-6 čajových lyžičiek kvetu) na 2 šálky vody; užíva sa viackrát denne. Infusum Floris lamii (10-20 g drogy na 500 ml vody) sa pije 2-3 krát denne po 1/2-2/3 pohára. Pri zápalových afekciách slizníc a kože sa zvonka aplikuje 6% zápar. Droga z kvetov poskytuje čaj nádhernej zlatistej farby a jemnej, nevtieravej vôňe. Je vhodná aj pre dlhodobé užívanie.
Vňať: Odvar: Dávka vňaťovej drogy je o niečo vyššia, 1,5 až 2 g na šálku, doporučuje sa krátkodobo povariť, asi 1 minútu.
Ďalšie spôsoby použitia: Mladé listy slúžia na jarné šaláty a polievky.
Možnosť kombinácie s inými drogami: Obidve drogy sú vhodné na prípravu čajových zmesí. Pri expektoračných čajovinách sa najčastejšie kombinuje s vňaťou dúšky materinej, fenyklovým plodom, listom podbeľu, listom mäty piepornej, a pod. Pre prípravu metabolizujúcich čajovím sa drogy kombinujú s vňaťou zádušníka brečtanovitého, listom žihľavy, kvetom bazy, vňaťou fialky trojfarebnej.
Špeciality: Bezkonkurenčne sa osvedčil pri riešení urologickej problematiky tzv. žltý obličkový čaj farára Künzle, pozostávajúci z 5 dielov vňate zlatobyle, 3 dielov lipkavca syridlového a 2 dielov kvetu hluchavky žltej. Podáva sa 3 až 4 krát denne, vždy 0,3 l záparu, a to pri močových zápaloch, kamienkoch, pri zlej činnosti obličiek alebo pri zväčšení prostaty. Hluchavkový čaj je aj výborným liekom pri liečbe hemoroidov. Jedna čajová lyžička kvetov na šálku studenej vody sa nechá iba prejsť varom a potom 10 minút vyluhovať. Precedí sa a pije sa 2 až 3 krát denne, vždy medzi jedlami. Rovnako sa pripravuje aj čaj pre celkové nervové posilnenie. Užíva sa však väčší pohár a potom sa pije 2 až 3 krát denne, medzi jedlami, sladený zásadne medom. V našej ľudovej medicíne sa hluchavka oddávna používa na reguláciu najrôznejších telesných pochodov. Priaznivo ovplyvňuje činnosť čriev, stolicu, hormonálne funkcie žien a reguluje tiež činnosť prostaty. Používa sa ako čajový zápar, pripravený z jednej čajovej lyžičky kvetov na šálku vody. Pije sa 2 až 3 krát denne, pred jedlom. Veľmi obľúbené je aj použitie vňaťovej drogy na kúpele. Najlepšia úpravou je macerácia a následné krátkodobé povarenie. Rastliny dáme do vlažnej vody a necháme cez noc macerovať. Potom v rovnakej vode necháme prejsť varom a odstavíme na 3 minúty. Horúci macerát potom vylejeme do kúpeľa.
Použitie v homeopatii: Hluchavka sa v homeopatii používa dosť často a možno povedať, že vždy s úspechom. Pre výrobu homeopatickej tinktúry sa používa čerstvý kvet, ktorý sa upravuje podľa §2, s použitím liehu 70%. Hluchavková tinktúra sa ovšem môže vyrábať aj jednoduchou maceráciou čerstvých kvetov, dostaneme tak základnú tinktúru D0. Ďalej sa základná tinktúra riedi až do potencie D3 liehom 35%. Všeobecne sa užíva potencia D3 s dávkovaním 3 krát denne 8 kvapiek, pred jedlom, v dĺžke 1 mesiaca. Platí to ovšem aj pre tinktúru, vyrobenú maceráciou. Použitie homeopatických prostriedkov je približne rovnaké ako v alopatii. Toxicita: Dosiaľ sa nezistili nijaké škodlivé účinky. Nie sú známe žiadne kontraindikácie.
|