Úvod » Zdravé potraviny » ZDRAVÉ POTRAVINY Quinoa (100g)
Quinoa (100g)
Quinoa sa nachádza v rebríčkoch najzdravších potravín sveta. Pomáha pri odbúravaní stresu a vie výborne zasýtiť. Má veľa priaznivých účinkov na naše zdravie i trávenie.
Quinoa sa radí k superpotravinám najbohatším na živiny. Už 6 000 rokov sa quinoa pestuje v južnej amrerike. Inkovia ju volali „matkou obilia“, hoci quinoa nie je žiadnym obilím, ale je tzv. pseudoobilím – príbuzným so špenátom, mangoldom a červenou repou. Ako jedna z mála rastlín má všetky esenciálne mastné kyseliny, ktoré telo musí v strave prijať. Quinoa je veľmi ľahko stráviteľná a obsahuje oveľa menej tuku ako väčšina druhov mäsa. Nielen pre vegetariánov je to dobrá alternatíva, čo sa týka príjmu proteínov. Predovšetkým obsahuje aj celý rad minerálov a vitamínov B, cez ktoré telo dokáže dodanú bielkovinu ešte lepšie zužitkovať a tiež má ešte ďalšie pozitívne účinky.
Prečo jesť quinou a aké účinky môžete od quinoy očakávať?
- odstraňuje zo svalov vysoký obsah horčíka a vďaka nemu upokojuje podráždený nervový systém.
- znižuje krvný tlak a stres.
- má nízky glykemický index, vďaka čomu je vhodnou voľbou pre pacientov trpiacich cukrovkou.
- tryptofán, jedna z esenciálnych aminokyselín, sa stará o dobrý spánok a zlepšuje náladu, pretože podporuje tvorbu hormónu pohody a šťastia – serotonínu.
- mnohé nenasýtené mastné kyseliny sú dobré na hladinu cholesterolu v krvi, obehový systém a srdce.
- obsahuje molekuly kvercetin a kempferol, ktoré sa zaraďujú medzi chemické látky s názvom flavonoidy. Tieto látky majú preukázané antidepresívne, protirakovinové, antivírové a antibakteriálne účinky.
- nízky glykemický index superzrna necháva po jedení hladinu cukru v krvi pomaly stúpať, čo pomáha udržiavať štíhlosť.
- pôsobí protizápalovo a rovnako dokáže zmierniť prejavy zápalových procesov v organizme.
- je prirodzene bezlepková, takže jej konzumácia sa nemusia báť ani ľudia, ktorí vo svojom jedálnom lístku lepok neznesú z dôvodu alergie, intolerancie či celiakie.
- pomáha zlepšiť pohyblivosť čriev vďaka vysokému obsahu vlákniny a tým dokáže bojovať proti karcinómu hrubého čreva, ktorý v našich podmienkach patrí medzi najfrekventovanejšie.
- obsahuje omega-3 mastné kyseliny, ktoré pozitívne vplývajú na srdcovo-cievnu sústavu.
- vysoký obsah železa chráni červené krvinky a podporuje tvorbu hemoglobínu.
Je zdrojom všetkých esenciálnych aminokyselín
Esenciálne aminokyseliny si ľudské telo nedokáže vyprodukovať vlastnými silami, preto mu ich musíme dodať formou potravín. Hľadáte takú, ktorá by vášmu telu dodala všetky esenciálne aminokyseliny? Quinoa ich obsahuje a preto sa o nej hovorí, že je komplexným zdrojom proteínov. V sto gramoch sa nachádza 14-18 g bielkovín. Takisto obsahuje vlákninu, železo, vápnik, horčík, zinok, draslík, B vitamíny, vitamín E, esenciálne mastné kyseliny atď. 100 gramov je zdrojom približne 368 kalórií.
Ako sa quinoa pripravuje?
Quinoa sa môže variť, spracovať s múkou alebo vypukať ako pukance. Qionoa sa varí ako ryža – teda v dvojnásobnom množstve vody približne 20 min, následne môžete nechať dôjsť zhruba 5 minút pod pokrievkou. Obzvlášť orieškovo chutia semená, keď sa pred varením opražia.
Upraženými zrnami posypte šaláty alebo raňajkovú kašu. Na müsli môžete použiť aj surovú quinou – pred tým jednoducho pomeliete a namočíte. Môžete ju variť v troške mlieka, kým nevznikne kaša. Osladíte medom, pridáte na vrch obľúbené ovocie ako jahody, čučoriedky, či maliny.
Ak idete quinou akokoľvek pripravovať, odporúčame ju namočiť do vody asi na 5 minút. Potom ju dôkladne umyte čerstvou vodou. Tak sa stratia horké saponíny z vrchnej šupky. Sú to sekundárne rastlinné látky, ktoré vo vodnom roztoku tvoria penu.
„Quinoa chutí trochu sladko a trochu slano, môže sa použiť ako príloha podobne ako ryža alebo kuskus, hodí sa ale takisto aj ako hlavné jedlo, ako šalát alebo do zeleninovej panvice. Quinou môžete použiť do sladkých i slaných pokrmov. Výborná je ako príloha k mäsu či zelenine. Pripraviť si ju môžete aj vo forme sladkej kaše či nákypu na raňajky.
Quinou môžete dochutiť rôznymi bylinkami či koreninami ako je napríklad kurkuma a podávať ako prílohu k mäsovým jedlám. Alebo orestujte na troche olivového oleja zeleninu ako je cuketa, paprika či cibuľka, zmiešajte s uvarenou quinou a na svete je výborne quinoito, ktoré vás zasýti na dlhý čas.
Quinou môžete miesto vody uvariť v mlieku a počkať, kým nezíska kašovitú konzistenciu. Do kaše pridajte škoricu, oslaďte lyžicou kvalitného medu, ozdobte lesným ovocím a výživná raňajková kaša je na svete.
Alebo vylejte celú zmes do zapekacej misy, ozdobte ovocím podľa vlastného výberu a nechajte zapiecť.